Vacsora Szamócánál - 3. rész (Receptek)

2010-07-28

sponsored links

Tarator (bolgár diós uborkaleves)

Ez a leves a megszokott hûsítõ, nyári uborkaleves különleges változata. Legalábbis nekem különleges volt, mert még sosem ettem uborkát dióval, de ezt a hiányosságot ezután szorgalmasan pótolni fogom, mert remekül harmonizál egymással ez a két hozzávaló. Fõzés nélkül, gyorsan összeállítható levesrõl van szó, ezért a nyári látni-sem-akarom-a-sütõt napok kiváló ebédje.


Hozzávalók 4 személyre:
- 2,5 db kígyóuborka
- 3 pohár (150 ml-es) szójajoghurt
- só
- fehér bors
- 3 evõkanál citromlé
- 12 evõkanál darált dió
- 2 csokor kapor
- 1 gerezd fokhagyma
- olívaolaj (nálam most elfelejtõdött)

Az uborkát megpucoljuk (muszáj, különben nem lesz olyan finom) és nagy lyukú sajtreszelõn lereszeljük. Besózzuk és állni hagyjuk néhány órát, amíg rendesen levet ereszt. Az uborkához adjuk a szójajoghurtot, a citromlevet és a fûszereket. A fokhagymát megpucoljuk és 3-4 evõkanálnyi levessel aprítóban összeturmixoljuk, majd az egészet visszakeverjük az uborkához. Ha túl sûrûnek találjuk, ízlés szerint még vizet adhatunk hozzá, de szerintem nem szükséges.
A kaprot apróra vágjuk és 8 evõkanál darált dió társaságában a leveshez keverjük. Néhány órát állni hagyjuk, hogy ízei összeérjenek, majd jól behûtve a maradék dióval, kaporral megszórva és egy kevés olívaolajjal díszítve tálaljuk. (Minél többet áll ez a leves, annál furcsább színe lesz a diótól. Az íze nem változik, a színe viszont egyre félelmetesebb. Ezt kalkuláljuk bele, ha vendégeknek készítjük.)

Mézes-mustáros tofuval töltött szõlõlevelek színes burgonyapürével, mézes-mustáros sült zöldségekkel és salátával

Elõször töltött palacsintát szerettem volna készíteni, de végül lemondtam róla, nem most fogok gluténmentes palacsintával kísérletezgetni. Inkább megtöltök valami mást, valami nagyon szezonálisat, valami nem szokványosat. Így esett a választásom a szõlõlevélre, amit már tavaly is kipróbáltam és most is ott virít szemben a szomszédnál a kapuban, úgyhogy amíg a fõzõlapom sztrájkolt, addig kicsit megmetszettem a szomszéd szõlõjét.


Mézes-mustáros tofuval töltött szõlõlevelek mézes hagymaszósszal

A töltött szõlõleveleket töltikének vagy dolmának hívják és nagyon sokféleképpen készítik, de általában mindenhol rizzsel, darált hússal, vagy a kettõ keverékével töltik meg és úgy fõzik ki. Ezen a szokáson változtattam egy kicsit és mivel a szõlõleveleknek enyhén savanykás íze van, ezért úgy gondoltam nagyon jól illik hozzá mindenféle kicsit édes, mézes töltelék vagy köret. A tetejére a mézes hagyma pedig sütés közben szépen rásül és karamellizálódik enyhén pikáns ízt kölcsönözve az ételnek.

Hozzávalók 20 db töltikéhez:
- 20 db nagy méretû, hibátlan szõlõlevél
- kb 450 g tofu (nálam most medvehagymás tofu, de jó a sima is)
- 2-2 közepes fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma- olívaolaj
- 4+2 evõkanál méz
- 1-2 evõkanál mustár (nálam cukormentes dijoni mustár)
- só
- bors
- kömény

A töltelékhez a tofut nagy lyukú sajtreszelõn lereszeljük, 2 fej vöröshagymát és a fokhagymát apróra vágjuk. A reszelt tofuhoz adjuk a hagymákat, 4 evõkanál mézet, 1-2 evõkanál mustárt, a fûszereket és annyi olívaolajat, hogy a keverék ne legyen száraz, de még ne is tocsogjon az olajtól. Alaposan összekeverjük és állni hagyjuk.

Elkészítjük a hagymaszószt is: a másik két fej vöröshagymát is apróra vágjuk és néhány evõkanál olajon és vízen puhára pirítjuk. Ha szükséges, a vizet folyamatosan pótoljuk alatta. Ha elkészült, félrehúzzuk, kicsit kihûtjük, majd hozzákeverünk 2 evõkanál mézet. Félretesszük és kicsit állni hagyjuk.

A szõlõleveleket lobogó, forró, enyhén sós vízben kifõzzük, majd óvatosan kihalásszuk õket a vízbõl vigyázva, hogy el ne szakadjanak. Ezután jöhet a legjobb rész: a szõlõlevelek megtöltése.
A leveleket szárával felénk és fényes felükkel lefelé tesszük a konyhapultra, tehát a fonákja felõl töltjük meg õket. Elõször is a levél alsó vastag szárát kivágjuk akár a levél belsejéig is, hogyha szükséges. A tofus tölteléket henger formában a levél alsó egyharmadában helyezzük el, majd feltekerjük. A feltekerést úgy kezdjük, hogy a levélke alsó részeit ráhajtjuk a töltelékre, majd a jobb és bal oldalát is felhajtjuk. Alulról csavarunk egyet töltelékestül a levélen, majd a felsõ részét is ráhajtjuk a töltelékre, ami így pont elfedi a kivágott szár helyén lévõ kis vágást.
Remélem, érthetõ voltam valamennyire. Ha mégsem, akkor itt van egy régebbi képsorozat a szõlõlevéltöltésrõl:


Ezután a töltikéket vékonyan kiolajozott hõálló tálba tesszük, a tetejükön eloszlatjuk a mézes hagymát és már mehet is a 180 fokos sütõbe kb 20-30 percre.

Mézes-mustáros sült zöldségek

Nagyon szeretem a zöldségeket sütve, ilyen ízesítéssel pedig egyszerûen fantasztikus. A méztõl kicsit karamellizálódik a zöldség, a mustártól különleges ízû lesz, elkészítése pedig pofon egyszerû. Tapasztalataim szerint ez az ízvilág sárgarépával, karalábéval, brokkolival a legfinomabb.

Hozzávalók:
- 1 fej karalábé
- 2-3 szál sárgarépa
- 2-3 evõkanál méz
- 1 evõkanál mustár
- olívaolaj
- só
- bors
- kömény
- majoranna

Egy hõálló tálban kevés olajat kikeverünk a mézzel, a mustárral és a fûszerekkel, majd a hosszúkásra felszeletelt zöldségeket beleforgatjuk és 180 fokos sütõben kb. 30 perc alatt puhára sütjük õket.

Színes burgonyapüré

Ilyen trikolor változatban még sosem készítettem krumplipürét, de a zöld színût, a bazsalikomosat rendszeresen esszük, ha kapok hozzá friss bazsalikomot. A friss zöldfûszertõl nagyon finom és különleges lesz az egyszerû püré, ráadásul a színétõl a lányok ugyan most nem ijedtek meg, de az a tapasztalatom, hogy ez a zöld változat húsevõ vendégek riogatására igazán alkalmas. :)

Hozzávalók:
- 1,5 kg burgonya
- 3 szál sárgarépa
- egy csokor friss bazsalikom (ki lehet próbálni akár zellerlevéllel is)
- olívaolaj
- só
- bors

A burgonyát enyhén sós vízben héjastul megfõzzük, a répákat megtisztítjuk és azokat is megfõzzük. Ha a burgonya kicsit kihûlt, meghámozzuk és krumplitörõvel péppé nyomkodjuk, miközben fele-fele arányban adagoljuk hozzá az olajat és a vizet a kívánt állag elérésig. Sózzuk, borsozzuk. A krumplipürét három felé osztjuk, az egyiket békén hagyjuk, a másik kettõt színezzük. A sárgarépát feldaraboljuk és kevés vízzel és krumplipürével az aprítóban homogén masszává dolgozzuk, majd a többi krumplipüréhez adjuk és alaposan összekeverjük. A bazsalikomos változat ugyanígy készül. A friss bazsalikomot kevés vízzel és kevés krumplipürével masszává dolgozzuk az aprítóban és a maradék krumplipüréhez keverjük. A trikolor burgonyapüré tálalása ezután már csak fantázia kérdése.

Saláta

Mivel elfelejtkeztem a salátakészítésrõl, ezért ez a saláta bizony annyira egyszerû és gyors lett, hogy szinte le sem merem írni. Ha valaki mégis így járna vendégvárás elõtt, ahogy én is, akkor annak íme, itt az extra gyors saláta "recept".

Hozzávalók:
- fél fej jégsaláta
- fél zacskó rukola
- olívaolaj
- fehérbors
- só

A jégsalátát félbevágjuk és csak az egyik felét használjuk fel. Most nem szedtem leveleire, úgy szeleteltem, mint a fél fej hagymát szokás: lapos felére fektettem és innen-onnan is kétszer keresztbe vágtam és már fel is volt aprítva. Hozzászórjuk a rukolát, egy kevés sót és fehérborsot, majd pár csepp olívaolajjal meglocsoljuk, összekeverjük és már tálaljuk is.

Folytats a blogon ... tofuatortan.blogspot.com/2010/07/vacs...

sponsored links

Keres?s