Sütõtök

2010-11-25

sponsored links

A téli hónapok kedvenc alapanyaga, amely számos receptet inspirált már. Ezúton is az egyik kedvenc sütõtökös receptünk következik, de ezt megelõzõen egy kicsit bõvebben a sütõtökrõl. A Vinoport szerkesztõje,Vizi Csenge kiválóan összefoglalta a tudnivalókat:

"A sütõtök már több száz éve a magyar emberek egyik közkedvelt csemegéje. Volt idõ, amikor a háborúk övezte területeken szinte mást sem fogyasztottak e növényen kívül, ami segített nekik életben maradni. Õk még nem is sejtették, amit ma már a tudósok bebizonyítottak: tápértéke, összetevõi mind-mind egészségünk szolgálatában állnak. És akkor még kellemes ízérõl, sokszínû felhasználásáról nem is ejtettünk szót, pedig érdemes naponta hódolni e téli csodának!


Ha a sütõtök szezonját nézzük, akkor pont jó idõben vagyunk, hiszen a késõ õsz és a tél varázslatos színeiben pompázó kertekbõl ilyentájt kerül betakarításra. A Közép- és Dél-Amerikából származó zöldségünk ideális körülmények között akár az egész telet képes átvészelni egy fagymentes kamrában, egy nem túl párás elõszobában vagy épp a fészerben szalma között. Így a hosszú, rideg napokon újra és újra kiszaladhatunk kedvencünkért, és egy gõzölgõ, forró levessel, egy rizottóval vagy épp egy egyszerû, mézes, sült tökkel lephetjük meg barátainkat, családtagjainkat.

A tök, vagyis a Cucurbita maxima a Cucurbita nemzetség egyik tagja, a társai a patisszon, a cukkini, a kolbásztök, a lopótök, a fõzõtök és az olajtök. Igen érzékeny a fagyra, így ültetését is érdemes azon késõ tavaszi idõszakra terveznünk, amikor már nem várhatók fagypont közeli fokok. Hatalmas vízigénnyel bíró növény, akár 800 liter is szükséges egy kb. 1 kg súlyú termés beéréséhez. Ennek megfelelõen nem mindegy, milyen termõtalajba ültetjük. Kedvencük a komposzt vagy a jó trágyás területen kialakított fészek, amelybe mélyen begyökereznek, szövevényesen behálózzák a talajt.

A magokból kikelõ növény igen ellenálló a környezeti hatásokkal és a kártevõkkel, betegségekkel szemben, így szinte bio körülmények között termeszthetõ. A betakarításra érdemes egészen addig várni, míg a dér meg nem csípi, mert akkor lesz csak igazán ízletes tökkel áldott telünk.

A termesztés után térjünk át arra, miért érdemes is ezt, a narancsos-barnás színekben pompázó, édeskés ízzel megáldott tökfélét fogyasztanunk? Ha csak egy egyszerû válaszra vágyunk, akkor csupán azért, mert karotin tartalma szinte minden társát meghaladja, így fokozottan védjük fogyasztásával immunrendszerünket. Azonban ne elégedjünk meg ennyivel, érdemes kicsit jobban belemélyedni a sütõtök jótékony hatásainak felderítésébe.


Ha már a karotint emlegettük, akkor nem árt tudnunk, hogy ez a karotinoidok családjába tartozó elem az A-vitamin provitaminja, vagyis elõanyaga, amely jótékony hatással bír a látásra, javítja, azt, serkenti a szem mûködését, így a nagyszüleink korában az asszonyok, könnyedén töltötték idejüket az õszi és téli idõben esténként varrogatással, még csak hírbõl sem ismerték a szürkevakságot.

Az A-vitamin a látáson túl a bõrszövet épségéért is felelõs, így a nyálkahártya gyulladásos megbetegedésének kezelésére hatékony lehet a napi étkezésünkbe beiktatott egy-egy szelet sütõtök, amelyet akár nyersen is bátran fogyaszthatunk (ekkor semleges ízû, így keverhetjük akár joghurttal is). C-vitaminban is bõvelkedik e növény, amellyel együtt, ha meghûltünk, gyógyulásunk rövid idõn belül bekövetkezhet, légzõszervi sejteket ért károsodások, így akár a tüdõgyulladás tüdõt károsító hatását csökkenti, csillapítja a köhögési ingert is e két vitamin.

Továbbá nõi bajokra is alkalmazható, ugyanis kúraszerû fogyasztása által megszûnhetnek a petefészekben vagy a környékén fellépõ gyulladások, és akkor a prosztatára gyakorolt jótékony hatásáról még egy szót sem ejtettünk, holott a hagyományok szerint a rák egyik leghatásosabb ellenszerével vagyunk felvértezve, amennyiben konyhánkban idõnként sütünk egy kevés tököt. (Természetesen a sütõtök fogyasztás nem elegendõ komolyabb betegségek kezelésére, mindenképp keressük fel ilyenkor orvosunkat!)

A nagymennyiségû béta-karotin mellett kalcium, kálium, magnézium és foszfor tartalmáról sem szabad elfeledkeznünk, hiszen ezek mind-mind hozzájárulnak ahhoz, szervezetünk megfelelõen mûködjön. Például a karotin a káliummal karöltve vértisztító hatással bír, lúgossá teszi azt, ezzel allergiás megbetegedések kitûnõ ellenszere lehet. Serdülõ gyermekeink pattanásos arca is könnyebben kitisztul, ha beillesztjük étrendünkbe a tököt.

A kalciumról se feledkezzünk meg, amelybõl jócskán akad a sütõtökben. Szívünk és koszorúerünk egészséges mûködése az izmokban található kalcium mennyiségétõl (is) függ. Továbbá csontrendszerünk is hálás lesz néhány falat sütõtökért, hiszen korunk népbetegsége, a csontritkulás a kalcium csontokból való kioldódásának következménye, amely ezen úton viszont pótolható.

Végezetül nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a sütõtök rosttartalma révén kitûnõ tápértékkel bír, ezzel egyidejûleg kitûnõ energiaforrás, ráadásul íze miatt különleges fogások készíthetõk belõle, amelyek mellé könnyedén párosíthatók borok is, fõképp Tokaj környékérõl." forrás Vinoport

.....és következzék a recept:

Sütõtök krémleves:           
                kg   
Sütõtök 0,70
Szárnyas alaplé 1,-
Olaj 0,05
Méz 0,03
Vöröshagyma 0,05
Õrölt római kömény ? k.k. (kávéskanál)
Curry por ? k.k.
Reszelt friss gyömbér ? k.k.   

A sütõtököt megmossuk, feldaraboljuk és 150°c-os sütõben puhára sütjük (kb. 40 perc) Ezalatt egy lábasban olajat melegítünk, hozzáadjuk a mézet és karamellizáljuk, majd a finomra vágott hagymát megpirítjuk benne. Beletesszük a fûszereket és felöntjük az alaplével. A megsült sütõtököt kikaparjuk a héjából ,a leveshez adjuk és botmixerrel leturmixoljuk, majd átszûrjük. Tálaláskor pirított tökmaggal és pár csepp tökmagolajjal díszítjük.

Folytats a blogon ... solier-green.blogspot.com/2010/11/sut...

sponsored links

Keres?s