Meggy

2010-07-12

sponsored links


A meggynek nagyon sok vitathatatlan elõnye van: rendkívüli bel tartalmi értékei miatt érdemes minden kertbe ültetni meggyfát. Kis kertbe kis növésû alanyon is termeszthetõ, ezért törpefát vagy éppen sövényt is lehet belõle nevelni. Gyümölcsei viszonylag sokáig (két-három hétig is) a fán maradhatnak károsodás nélkül. Frissen fogyasztva nem puffaszt, és nagyon sokoldalúan tartósítható. A magyarok évente mintegy 5 kg meggyet fogyasztanak fejenként, ezzel a világ élvonalába tartozunk.

Története:

A meggyet a görögök már több ezer éve ismerik, de az ókori rómaiak és perzsák is kedvelték. Õsidõk óta elterjedt. Származási helye Észak-Indiától a Balkánig terjed, és mindenütt elõfordul. Már a honfoglaló magyarok is fogyasztották. A meggy számos helységnévben is fellelhetõ: Meggyasszó, Meggytó, Somogymeggyes, ill. néhány családnév is õrzi: Meggyesi, Medgyes. Hazánkban a 17. században terjedtek el a spanyolmeggyek, valamint a cigánymeggyek. Ez utóbbiakat most is sok helyen ültetik elsõsorban azért, mert az idegen megtermékenyítésre szoruló Pándy meggy virágait ez porozza meg. A kiváló hazai meggyfajtát a múlt század derekán egy Pándy nevû huszárkapitány debreceni kertjében magról állította elõ.

Termesztése

A meggyfa a termõhely iránt kevésbé igényes gyümölcstermõ növényeink közé tartozik. A téli hideg nem tesz kárt benne, de ha közvetlenül a kihajtás elõtt éri a rügyeket nagyobb hideg, akkor elfagynak, ezért óvakodjunk attól, hogy fagyzugba ültessük. A talaj iránt se nagyon érzékeny, a szélsõségesen szikes talajokon kívül mindenütt megél, és bõségesen terem. Vízigénye közepes, de az öntözést meghálálja. A meggyfáknak egyenként 36 m2 területre van szükségük, ami négyzetes telepítési rendszer esetén 6 m-es sor- és, tõtávolságnak felel meg. nekünk 3 fánk van. Szép sorban 2 hetes eltéréssel érik a gyümölcs, de szinte egyszerre virágoznak. Olyanok mintha fehércsipke fátyol borítaná õket. A törpefák 16-20 m2-rel is megelégednek. Egy fa, nagysága szerint 15-70 kg gyümölcsöt is terem. A meggynek a legértékesebb fajtái ön meddõk, és ezért van az, hogy az egyébként tetszetõs és egészségesnek látszó meggyfák alig teremnek. Az ön meddõ fák csak akkor érlelnek sok gyümölcsöt, ha a közelükben, virágzik egy olyan meggy vagy cseresznyefa, amely a megtermékenyítéshez szükséges virágport adhatja. A legkorábbi, már június elején érõ meggyfa a Meteor korai, öntermékenyülõ fajta, a gyümölcse leginkább friss fogyasztásra alkalmas. Ezt követi például az Érdi bõtermõ, amelynek gyümölcsei már mélyhûtésre is kiválóak. Június végén érik az öntermékenyülõ Újfehértói fürtös és a Pándy is ezek sokféleképpen hasznosíthatók.

Betegségei:

A meggytermesztés legnagyobb problémája a monília nevû gombás betegség. A fertõzés következtében a virágok, a hajtások vagy egész ágrészek elhervadnak, a levelek elbarnulnak, leszáradnak. Különösen nagy a fertõzés veszélye, ha virágzás idején hûvös, párás, ködös az idõjárás, mint például idén. Védekezésül gondos télvégi lemosó permetezésre van szükség sárgaméreggel, mészkénlével vagy a réztartalmú szerek valamelyikével. A permetezést virágzáskor is meg kell ismételni, de ekkor már rezet nem tartalmazó gombaölõ szerrel. A meggyfáknak rendszeres ápolásra van szükségük, és ezt a kistermelõk gyakran elmulasztják. Rendszeres metszéssel és - szükség esetén - fiatalítással lehet segíteni a növényen, hogy sokat teremjen.

Élettani hatása:

Mély bordó színe hihetetlen értékérõl árulkodik, ez a gyümölcs a leghatékonyabb antioxidánsunk. Savanyú íze elijeszti a vírusokat, valamint vértisztító hatása is van. 100 gr meggy energiatartalma 213 kJ/51 Kcal. A gyümölcs 85%-a víz. C-vitamin-tartalma 12 mg/100 gramm. Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Segíti a vitaminok felszívódását. Nagyon sok A-vitamint és szerves savat tartalmaz, és vasban is gazdag, vérszegénység ellen is kiváló. A meggy gyógyhatása több területre is kiterjed. Jótékonyan hat a vérre és ezzel több nagy szerv, így a máj s a vesék munkáját serkenti, a meggy kitûnõ vízhajtó. A B vitaminok minden fajtája megtalálható a meggyben, ez lehetõvé teszi az emésztés munkájának kiegyensúlyozását. A meggy az egyik legértékesebb emésztés serkentõ gyümölcsünk. A legmakacsabb székrekedést is megszünteti, mert hat a gyomorsavra, tisztítja a beleket, valamint az idegek mûködését is befolyásolja. Hat a légzõszervek gyógyítására, különösen meghûléses betegségek esetében. Alacsony vérnyomás: Ha nincs meg az elegendõ ásvány a szervezetben, annak egyik tünete lehet az alacsony vérnyomás. Az alacsony vérnyomás nem jelenti azt, hogy nincs a vérünkben semmi zsír lerakódás. Lehet még alacsony a vérnyomásunk, de ugyanakkor emelkedõ koleszterin szintünk. A kalcium, kálium és magnézium együtt dolgoznak a vér megtisztításán, a szívizom megerõsítésén és a szabályos szívverés helyreállításán. A meggyben van elegendõ vas és egyéb ásvány, hogy a szív mûködése és a vérnyomás elérje a normális határt. A meggy lé a legkitûnõbb ital, amit valaha is fogyaszthatunk. A legjobb, ha magában fogyasztjuk, ha betegséget akarunk gyógyítani vele. Naponta három-négy pohárral elegendõ.

Felhasználása:

A meggy nem utóérõ gyümölcs, tehát akkor kell a szüretét megkezdeni, amikor a gyümölcsök teljesen beértek. A fénytõl védett, szellõs, hûvös helyet kedveli, akár egy hétig is tárolhatjuk a hûtõben. A gyümölcs friss fogyasztásra, befõzésre, mélyhûtésre, gyümölcslé és bor készítésére egyaránt alkalmas. Például: készülhet belõle meggyleves, kompót, gyümölcsturmix, fagyi, gyümölcssaláta, meggyhab, meggyszósz marhahús mellé, tölthetünk vele húsokat (pulykamell), vagy süthetjük együtt húsokkal például kacsamellel. A legtöbb meggyet süteményekben, édességekben fogyasztjuk, például meggyes pite, meggyes rétes, nagyon jól harmonizál a mákkal, és a kókusszal. Tartósítva lehet belõle aszalt meggy, kandírozott meggy, csokis-rumos meggy, konyakos meggy, savanyúmeggy, vörösboros meggy, meggydzsem, de remek a meggy chutney (ejtsd: csáttni), vagy gyermekkorom kedvence a meggyszörp, felnõtt korom kedvence a meggybor. Virágzás idején akár díszfának is beválik. A fája jó minõségû nagyon szép bútorfa, levele és gyümölcskocsánya pedig gyógyszeralapanyag.

Praktikák:

A meggyfolt szódabikarbónás tejjel tisztítható. A meggymagot ne dobjuk ki, inkább gyûjtsük össze, és töltsük párnába. Jól szellõzik, és alátámasztja a nyakat. A friss magokat 2-3 napig kell áztatni és közben naponta 2x cserélni a vizet rajta, így a gyümölcshús maradványok lejönnek a magról, ezután a napon szárítjuk meg. 10 kg gyümölcsnél kb.: 1 kg mag lesz. Egy kispárnába (30x40cm-es) kb.: 3 kg mag kell. Len zsákba töltve melegítõzsákként is használhatjuk, miután a sütõben jól felmelegítettük. A zsákocskát hûthetjük, is és enyhíthetjük vele a sebek vagy csípések okozta fájdalmat.



Folytats a blogon ... feedproxy.google.com/~r/Brokkolirzsa/...

sponsored links

Keres?s