Vegán karfiolos quinoa fasírt

2014-08-08

sponsored links

_MG_8977_a

Quinoából készült fasírtot már készítettem egyszer, imádtuk és persze imádjuk, akárhányszor újra elkészítem. A quinoa valójában nem gabona, hanem egy libatopfélékhez tartozó növény magja, melyet már a régi Peruban is ismertek. Magas fehérje tartalma miatt érdemes minél többet fogyasztani belõle (fõleg a vegetáriánusoknak, vegánoknak). Tartalmazza az összes aminosavat (fehérjemolekulák építõkövei, ezért fontos az élõvilág számára) és gazdag lizinben (fehérjében megtalálható 20 aminosav egyike). A quinoa kiváló vas-, magnézium-, E-vitamin-, kálium- és rostforrás is egyben.

Ez a recept most a Green Kitchen Stories könyvébõl származik. Eredetileg tojással készült a fasírt, én azonban gondoltam egy merészet és vegánosítottam. Kihagytam belõle a feta sajtot, a tojást lecseréltem chia mag és víz keverékére. Nem ragadt úgy össze a tészta, mintha tojás lett volna benne, de azért lehetett belõle fasírtokat formázni. A sütésével nagyon óvatosan kell bánni, mert ugye könnyen széteshet. Éppen csak egy kevés olajban, vagyis inkább olajozott teflon serpenyõben kell sütni egyik oldalán, majd nagyon óvatosan megfordítani és sütni a másik oldalán is, amíg szép aranybarna lesz. Nem mondom, hogy nem lesznek lehulló falatkák, de ha ügyesen fordítunk, akkor lesznek tökéletes formájú fasírtjaink is. Aki nem akar kísérletezni és biztosra akar menni, az inkább tojással csinálja (4 darab tojás kell bele és 200 gramm feta sajt morzsolva). Még a Green Kitchen Stories egyik szerzõjétõl, David-tõl is megkaptam az elismerést kommentben, hogy sikerült vegánosítanom a fasírtjukat! ;) Ja, és, ahogy a fotón látjátok, volt segítségem is a konyhában! :)

_MG_0588_a

Vegán karfiolos quinoa fasírt

Hozzávalók 14-18 db-hoz:
- 200 g quinoa
- 200 g karfiol, rózsáira szedve
- 1 szál újhagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 4 evõkanál chia mag (vagy lenmag) + 12 evõkanál víz
- 80 g zabpehely
- kb. 16 evõkanál langyos víz
- só, bors
- olívaolaj a sütéshez

Fõzzük meg a quinoát sós vízben kb. 15 perc alatt. Ha marad rajta felesleges víz, azt szûrjük le. Egy kis tálban keverjük össze a 4 evõkanál chia magot  a 12 evõkanál vízzel és hagyjuk állni 6-8 percig, amíg kocsonyás állagú lesz.

Tegyük a nyers karfiol rózsákat robotgépbe és aprítsuk fel, amíg kuszkusz méretûre darálja a gép. Borítsuk a karfiolt egy tálba, adjuk hozzá a kihûlt quinoát, az újhagymát, a fokhagymát, a chia magos keveréket, a zabpelyhet. Sózzuk, borsozzuk és lassan kezdjük el adagolni hozzá a langyos vizet, hogy összeálljon a “tészta”. A langyos víz segít a zabpehelynek megdagadnia és egy kicsit összeragasztani a hozzávalókat. Nekem 16 evõkanál vízre volt szükségem a megfelelõ állag eléréséhez, de lehet, hogy ennél kevesebbre vagy többre lesz szükségetek, ezért evõkanalanként adagoljátok a vizet. Jól keverjük, gyúrjuk össze a “tésztát”, majd tegyük hûtõbe fél órára, hogy összeálljon.

Pingponglabda nagyságú golyókat formázzunk belõle, tenyerünkkel lapítsuk le és egy kevés olívaolajban süssük ki a fasírtokat. Egyik oldalukon süssük 4-5 percig, majd nagyon óvatosan fordítsuk meg õket és süssük a másik oldalukon is, amíg szép aranybarnák lesznek.

Tálalhatjuk azonnal vagy magunkkal vihetjük egy piknikre is. Kiváló salátával vagy két finom, ropogós mustárral megkent kenyérszelet közé téve is!

_MG_8980_a


Folytats a blogon ... www.zizikalandjai.com/2014/08/vegan-k...

sponsored links

Keres?s