Szilvás lepény teljes kiõrlésû lisztbõl

2014-08-18

sponsored links

szilvaslepénykis03.jpg

Minden évben eljön a szilvás lepény várva várt idõszaka. A fahéjas ízû sült szilvák egy vékonyra nyújtott kelt tésztán az egyszerûség csodálatos példája. Viszont egyáltalán nem nevezhetõ szegényes eledelnek, pedig a szilva a legolcsóbb gyümölcsök közé tartozik. Mostanában minden vendég elé ez kerül, és szinte egytõl egyig elkérik a receptjét. Ez annak az egyértelmû jele ha nagyon ízlett valami. Minél vékonyabbra készítjük a tésztáját annál ropogósabb lesz. A vastagabb tészta viszont puha , és nagyokat lehet harapni belõle. Rajtunk a választás sora nagyobb sütõtálon vékonyra nyújtva, vagy kisebben vastagon hagyva szeretnénk élvezni a tésztáját. A kelt tészta és a gyümölcs, azaz a gyümölcsös kelt tészta egyébként  a nyári sütemények közül mindig teljes sikert arat. A fõzés közbeni megfelelõ idõzítéssel könnyen és gyorsan elkészül az összeállítása  pedig egy nagyszerû kirakós játék szilvából. 

A sikerhez fontos
?    hogy friss élesztõt használjunk
?    minden hozzávaló legyen szoba hõmérsékletû, ehhez idõben vegyünk ki mindent a hûtõszekrénybõl 
?    meleg helyiségben dolgozzunk, amit nyáron nem lesz nehéz kivitelezni.
?    jó minõségû lisztet használjunk, amelyet mindenképpen szitáljunk át.

Hozzávalók 

250 g  teljes kiõrlésû liszt
30 g élesztõ
2 evõkanál bio barnacukor
50 ml tej és annyi langyos víz, hogy lágy tésztánk legyen
80g vaj felolvasztva és szoba hõmérsékletûre hûlve
csipet só
1 kg kimagozott ízletes szilva, mert az ízetlen, vagy éretlen szilvából lehangoló eredmény várható
2-3 evõkanál bio barna nádcukor
1-2 teáskanál fahéj
 

szilvaslepénykis01.jpg


1.    Amikor a hozzávalók már szobahõmérsékletûek átszitáljuk a lisztet, egy nagy tálba.
2.    A tejet kicsit felmelegítjük. Azért kell nagyobb edény ehhez, mert ebben fogjuk keleszteni az élesztõt, és sok bonyodalmat okozhat, amikor kikel az edényünkbõl.
3.    A langyos tejben feloldjuk az élesztõt, és kevés lisztet és cukrot adunk hozzá, ezekkel simára keverjük, letakarjuk egy ruhával, és 20-30 percig kelesztjük. A kelesztés idõtartama függ az élesztõ minõségétõl, és a helyiség hõfokától, ezért többször megnézhetjük közben.
4.    A liszthez hozzáadjuk a cukrot és a sót, egy mélyedést csinálunk a közepébe, és ebbe öntjük a megkelt élesztõt, majd elkezdjük dagasztani. Amikor összeállt a tészta, fokozatosan adagolva a vajat, azt is beledolgozzuk. A dagasztást végezhetjük dagasztógéppel is eddig a fázisig, ezután mindenképpen javaslom pár percig kézzel kidolgozni a tésztát.
5.    Az edényt letakarjuk egy olajozott fóliával és kelesztjük, amíg a kétszeresére nem nõ, ez kb. egy óra. 
6.    A megkelt tésztát átdagasztjuk, gyúródeszkán kinyújtjuk egy sodrófa segítségével (ha nincs, megteszi egy üveg is) majd óvatosan áthelyezzük a sütõlapra, vagy tepsibe, amíg elõkészítjük a gyümölcsöt addig kel a tésztánk is, ez kb 10-15 perc.
7.    A szilvákat megmossuk, félbevágjuk, kimagozzuk.
8.    A tésztára  szépen sorban egymást félig fedve héjával lefelé, rárakjuk az elõkészített szilvát. A tetejét megszórjuk a fahéjas cukorral.
9.    180 ?C-os sütõben 45-50 percig sütjük.

szilvaslepénykis02.jpg

10.    A sütõbõl kivéve kicsit állni hagyjuk, majd szeletekre vágjuk. 

Megosztom Facebookon! Megosztom iWiWen! Megosztom Twitteren! Megosztom Google Buzzon! Megosztom Google Readeren! Megosztom Tumblren!


Folytats a blogon ... valodisafrany.blog.hu/2014/08/18/szil...

sponsored links

Keres?s