Sonkaprést kaptam karácsonyra! Az elsõ próbálkozások egyike: Karaj sonka

2014-01-07

sponsored links

 A sonkaprésbe kicsit több mint 1 kg hús fér el. Az elkészítés elõtt legalább 3 nappal bepácoljuk a nekünk tetszõ pácba.
Amikor már jól átjárta pác akkor beletesszük a présbe és rázárjuk a rúgós tetõt. Belehelyezzük egy nagy fazékba és annyi vizet öntünk rá hogy ellepje.
A hústól függõen 1-1,5 órát fõzzük lassú tûzön nem engedve forrni úgy mint a húslevest. Fõzés közben ha látjuk hogy a rúgók lazulnak, állítunk rajta, hogy tovább préseljük a húsunkat. Ehhez vegyük ki a fazékból és egy tálcára tegyük ki, hogy ott biztonságosan tudjuk beállítani a szükséges préserõt. Amikor jól össze van nyomva, akkor a rugóknál lévõ csavarok felsõ része teljesen kilátszik. Fõzés közben is anélkül, hogy kiemelnénk a prést, láthatjuk, hogy a csavarok feje mennyire emelkedik ki. Ha kevés látszik ki, akkor érdemes eggyel erõsebben feszíteni. Ha kész kivesszük a vízbõl és hagyjuk szép lassan teljesen kihûlni. Ha teljesen kihûlt akkor szeletelhetjük, ill. a hûtõbe tehetjük.
Karaj sonka pác: mivel ez egy szárazabb hús ezért olajos pácot alkalmaztam.
Olívaolaj, 1 tk fehér bors, 1 tk pácsó (nitrites, ennyi nem árt bele, de csak ezzel a sóval lesz szép piros színe a húsinak, próbáltam enélkül is, de szürke lett a hús, mint ha megfõztem volna) 1-2 ek méz.
Ebben pácolódott 3 napig, majd 1.5 órát fõztem, idõnként állítgatva a rúgón. Este készült, reggelre kihûlt és lehetett szeletelni.
Ugyanez a pác bevált pulyka- vagy csirkemellhez is hiszen azok is száraz húsok. Ott nem használtam a nitrites sót és szürke lett a hús, az íze finom volt úgy is.
Nekem a jobban bevált az egész darabból készült sonka, igyekszem akkora pulykamellet vagy karajt találni ami pont beleillik a présbe. Az apró darabos húsból készült sonka is finom lett csak nehéz volt szeletelni.


Folytats a blogon ... giudittakonyha.blogspot.com/2014/01/s...

sponsored links

Keres?s