Sajtprésben készült elsõ sajtok! Tofu házilag!

2014-02-26

sponsored links

 Gomolya, feta sajt, és parenyica

Gomolya tehén tejbõl: 7 liter tehén tejbõl. Óvatosan melegítsük a tejet 30 C fokra.
Vegyük le a tûzrõl, és tegyünk hozzá 2.1 ml oltót (bio tejoltó oltó gyomorból- Naturen folyékony tejoltó). Várjunk, amíg megalvad, azaz az edény falától egységesen el tud válni az alvadék. Utána hosszú pengéjû késsel fel kell vágni nagyobb kockákra függõleges és vízszintes vágásokkal. Meg lehet kicsit ferdén tartva a kést az "oszlopokat" is megvagdosni. 10 perc pihenés, savó leszedése. utána újbóli vágások és újbóli pihentetés. A vágásokat és savóleszedést 3-4 szer ismételjûk meg, attól függ mennyire szeretnénk kemény sajtot. Minél apróbbra törjük az alvadékot(elõször csak óvatosan vágva, utána már lehet akár kézzel is morzsolgatni), annál több savót ad le az alvadék, annál keményebb lesz a sajt. Közben a savót folyamatosan szedjük a sajtprésbe, 5 perc után fordítjuk, aztán fél óra, óra, két óra négy óra után megint. Folyamatosan préseljük állítva a rugókon. Az oltástól számított 60-90 percen belül az alvadéknak formában kell lenni. ( ez csak akkor kell ha gomolyának akarjuk megenni: nyáron 12, télen van, hogy csak 24 óra múlva rakom 20%-os sóoldatba, 4-5 órára) 
Finom enyhén sós, savanykás ízû, puha túrós sajt. Az egyik kerek sajtból készült a parenyica.
Parenyica Nincs kép megettük, majd legközelebb!
A friss, kb. 2-3 napos gomolyát felszeleteljük, majd 3-4 szeletet kb. 60-70 C fokos forró vízbe teszünk. Két kisebb falapát segítségével összedolgozzuk a szeleteket, legyen lehetõleg csomómentes. Az így kapott sajtmasszát kinyújtjuk, majd 20%-os sós oldatba (20 dkg só a vízhez literenként) tesszük kb. 5 percre. Egy következõ adag sajtmasszából zsineg vastagságú sajtfonalat készítünk, és azt is a sóoldatba tesszük. A kinyújtott sajtmasszát feltekerjük, majd átkötjük a sajtfonállal. A parenyicát ilyenkor még füstölni szokták, ám ilyen állapotában is igen ízletes. Ez is nagyon finom lett, de nem lett elég fotogén a sajtom ezért sem készült róla kép.
A savót ami sajtkészítésnél megmarad kenyér, kalács, péksüti készítésénél használhatjuk.
Feta sajt 4 liter tehén tejbõl:
Feta sajt sós lében


Kultúrának termofil kultúrát, esetleg élõflórás joghurtot használjunk. Én az utóbbival készítettem.
Egy kevés tejjel csomómentesre kell keverni a joghurtot, majd a 30-32 C fokos tejhez adni és jól elkeverni.
Amennyiben szeretnénk egy erõsebb, karakteresebb feta ízt elérni, adjunk lipázt a tejhez. Nem tettem bel nem volt itthon.
Hagyjuk 20 percet pihenni.
4 l tejhez 1.2 ml oltót ( bio tejoltó oltó gyomorból- Naturen folyékony tejoltó)  kell adni.
Amikor az alvadék tisztán, májasan törik, vágjuk 1,5-2 cm-es darabokra, majd hagyjuk 10 percet állni, hogy a savó ellepje a tetejét.
Ezután 30 percen át óvatosan kevergetni kell (5-10 percenként), hogy az alvadék ne tapadjon össze.
A következõ lépésben a savót le kell szûrni az alvadékról, majd 2-4 óráig csöpögtetni kell. A savó egy részét tegyük félre és hagyjuk azt is savanyodni. Ebbõl készül majd a sófürdõ.Amikor már nem csöpög, meg kell fordítani és egy éjszakát vagy 24 órát ismét lógni hagyni.
Másnap az alapsajtot, ami már remélhetõleg kellõképpen átsavanyodott, feta méretû hasábokra kell vágni, majd a félrerakott savóból készített ~12,5%-os sóoldatot (a savó tömegének 1/8-adának megfelelõ mennyiségû sót kell a folyadékhoz hozzákeverni, vagyis 1 l vízbe 12.5 dkg sót kell tenni) kell készíteni és a darabokat ebbe kell rakni.
Ha az oldat nem eléggé savanyú, a sajt a szélein szétmállik.
10-12 C fokon lehet a hûtõben érlelni legalább 30 napig. nagyon sokáig eláll, az íze egyre erõteljesebb lesz.
Fogyasztás elõtt a sós lét érdemes leöblíteni.
Kihozatal:  kb. 50 dkg
Nagyon finom lett, pár nap után meg is kóstoltuk, nem lett túl sós. Elég jó feta ízû lett, de persze ez tehén tejbõl készült.

Tofu  vagy szója tej 
Hozzávalók:
  • 200 g szója bab
  • víz
  • 2 kk. keserûsó (10 g) (magnézium-szulfát) - tofu elõállításához gyógyszertárban kapható
1, A szójababot hideg vízben alaposan megmossuk, majd 1, 5 liter vízben 10-12 órán keresztül áztatjuk. Ezután leöblítjük.

2, Egy liter vizet felteszünk melegedni egy kb. 5 literes lábosba. Közben a babot 1 liter vízben alaposan elturmixoljuk, majd tésztaszûrõre öntve a levét a melegedõ vízbe szûrjük.

3, A szûrõn visszamaradt sûrû részt ismét elturmixoljuk 1 liter vízzel, majd az egészet a meleg oldathoz öntjük. Állandó kevergetés mellett, lassú tûzön a forrástól számított 15 percig fõzzük.

4, Egy legalább 3 literes edénybe helyezett tésztaszûrõre nagyon finom szûrõvásznat teszünk. Ezen szûrjük le a forró szójatejet.

5, A visszamaradó szilárd részt 0,75 liter hideg vízzel összekeverjük, majd az elõzõhöz hasonlóan a szójatejhez szûrjük. Nagyon alaposan kinyomkodjuk. Az így kapott nedves dara az okara.

6, A szójatejet visszaöntjük a lábosba, és újra felforraljuk.

7, A keserûsót 1 dl vízben feloldjuk.

8, A szójatejhez keverjük a keserûsó oldatot. Lefedjük, és kb. 10 percig pihentetjük.

9, A sajtprést egy gézzel kibéleljük, beleöntjük a kicsapódott keveréket.

10, A szûrõvásznat ráhajtogatjuk a tofura. A sajtprést becsukjuk beállítjuk rugót hogy jól nyomja ki a nedvességet a masszánkból majd néhány órán keresztül sajtoljuk.

11, A tofut éles késsel kockákra vágjuk, és üvegbe rakva, víz alatt tároljuk hûtõszekrényben.
Megjegyzés:
Ha nincs kedvünk a TOFU készítésével veszõdni ez a recept igen értékes, ha házi készítésû szójatejet készítünk rendszeresen, melyet karob porral különlegessé tehetünk.


A tofu recept innen való:Kiváló egészség receptek
A sajt készítéshez sokat segített


Sajtprés

Folytats a blogon ... giudittakonyha.blogspot.com/2014/02/s...

sponsored links

Keres?s