Paleos elõadásom vázlata

2014-03-05

sponsored links

paleosábraA folyamatábra az alábbi linkekrõl való: http://www.primalbritain.co.uk/is-it-paleo/http://eletmod-iranytu.postr.hu/paleo-vagy-sem

“Beszélgessünk a paleoról” elõadásom vázlata – a blogomon az érintett témák szinte mindegyikérõl részletesen is olvashatsz; a betegségekkel foglalkozó ismereteket pedig Szendi Gábor oldalán – http://tenyek-tevhitek.hu tanulmányozhatod, illetve Szendi Gábor paleo témakörben írt könyveiben.

  1. A paleo megközelítése

a)     Történeti szempontból

b)     A ma élõ természeti népek szempontjából

c)      A tápanyagok összetétele szempontjából

d)     A betegségek szempontjából

e)     Irányzatok

f)      Fõzési alapötletek

g)    Paleo alapanyagok

h)    Paleo és mozgás

i)     A legfontosabb vitaminok ? D, K2, C, O3

a) A paleo történeti szempontból való megközelítése

  • A Föld 4,5 millió éves
  • 1,5 millió éve jelent meg az elõember, aki gyûjtögetéssel és vadászattal élelmezte magát
  • 15 ezer éve kezdõdött meg az ember letelepedése

A diéta feltalálója Valter L. Voegtlin, gasztroenterológus, aki azt vallja, hogy az emberi szervezet még mindig a paleolit (kõkorszak) korhoz alkalmazkodna, és az idõközben eltelt mintegy 12 ezer év kevés volt ahhoz, hogy hozzászokjon a számára idegen táplálékokhoz, úgy mint a gabonafélékhez, a tejtermékekhez, és a különféle feldolgozási eljárásokon átesett élelmiszerekhez.

  • Loren Cordain amerikai orvos ? paleo, 26 méteres leporellón ábrázolta az elmúlt évmilliókat; ebbõl ezer év = 1 mm ? A 15 ezer év = 1 méter, a letelepedés óta eltelt 15 ezer évhez képest az elmúlt két század, mely jelentõsen megváltoztatta a táplálkozásunkat még egy millimétert sem tesz ki.

b) A paleo és a ma élõ természeti népek

  • Okinawa ? Japán ? étrendjük kiegyensúlyozott, tartózkodnak a konzervektõl, fehérjékben és szénhidrátokban is gazdag, de tartják a 80%-os szabályt. 1945 elõtt egyszerre 20-25 száz éves is élt itt, aztán a II. vh. után rosszabb lett a táplálkozás és az egészségügyi helyzet, mert az étkezés nyugatiasodott
  • Hunzák ? Himalája, elzárva a világtól, fõ ételük a frissen termett zöldségek, gyümölcsök, a sárgabarack. Kiváló klíma.
  • Indiánok ? az amerikai telepesek megjelenése óta, és fõleg manapság elhíztak, cukor- és szívbetegek
  • Serpák ? Himalája ? remek klíma, nyers növényi étrend

c) A paleo vizsgálata a tápanyagok összetétele szempontjából

  • Mit nem ehetünk és milyen táplálék fogyasztására törekedjünk  a paleoban? Az alap feladat a gyulladásos folyamatok megelõzése.
    • Gabonafélék ? búza, árpa, rozs kenyér és tészta – glutén
    • Tejtermékek ? kivéve a fermentált kemény sajtok, mint pl. Parmezán, Cheddar, Cheshire, Gruyére ? laktóz és kazein ? nem minden ember képes felnõtt korban a tej lebontására amilázt termelni
    • Burgonya ? kivéve a batáta (édes krumpli) – saponinok
    • Kukorica, babfélék ? nagyon magas Ch, lektin (paradicsom, paprika, padlizsán ? az autoimmun betegeknek nyersen tilos!; pm. alulmûködésnél is)
    • Magok ? fitátok miatt áztatva és elsõsorban mértékkel
    • Rizs ? magas a Ch tartalma, ezért csak nagyon ritkán és nagyon keveset szabad enni belõle, tulajdonképpen nem paleo
    • Szója ? glutén, csak a fermentált
    • Tartózkodjunk a sok adaléktól ? E-számok
    • Igyekezzünk szabad tartású állatok húsát, mélyalmos tojást enni

d) Paleo a betegségek szempontjából

  • Magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek, szívbetegség
  • Koleszterin ? Homocisztein

Téveszmék: a tojásfogyasztás magas koleszterin szintet okoz, az állati zsiradék ugyancsak, a magas koleszterin szint szívhalált okoz.

Az igazság az, hogy mintegy védõfaktorként mûködik idõsebb korban. Pl. a franciáknak közismerten magas a koleszterinszintjük, és egészségüket a mérsékelt vörös bor fogyasztásával, a fokhagyma fogyasztásával, a mérsékelt dohányzással magyarázzák. A metabolikus szindróma ? elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás, továbbá az ösztrogénhiány, a homocisztein szint, a fokozott vérrögképzõdés, valamint esetleg a gyulladásos faktorok magas szintje, a bakteriális fertõzés (C-reaktív fehérje CRP és a Chlamydia pneumoniae). A CRP magas szintje elõrevetítheti az esetleges szívinfarktust vagy hirtelen szívhalál esélyét. Ugyanakkor pl. nálam az viszcelerális zsírban (a szerveket körül ölelõ zsírban) felhalmozódott gyulladás faktorok vannak jelen.

A koleszterincsökkentõk ? un. sztatinok mind az LDL-koleszterin, mind pedig a Q10-koenzim szintézist blokkolják. A szívbetegségben szenvedõk esetében bizonyított, hogy a Q10 szint eleve alacsony, tehát a sztatinokkal tovább fog csökkenni a szintjük. A koleszterincsökkentõk a gyógyszeriparnak jelentenek nagy üzletet.

A homocisztein okozza az érelmeszesedést. A homocisztein a metionin nevû eszenciális aminosav, azaz fehérje bomlásakor keletkezik. Metionin mindenben van ? növényi és állati fehérjékben is. Lebontásukhoz fontos a B6, a folsav és a B12 vitaminok. Ennek hiánya okozza a problémát. A homocisztein szint elõrejelzõje az infarktusnak, s B-vitaminokkal könnyen kezelhetõ. (Bajcsy kórház laborja) A homocisztein szint minél alacsonyabb, annál jobb.

Zsóka megjegyzése: A koleszterint lehet csökkenteni. Fehérje és zöldség, csirkemell, pulykamell, hal és hozzá nyers és párolt káposztafélék, saláták, gomba, cukkini. Lehetõleg kerülni az édes gyümölcsöket, mert a magas fruktóz is emeli a koleszterint. Alma és citrusfélék jók. Ne egyél tojást sem. Tegyél a vizedbe aszkorbinsavat. Literenkén egy csapott kávés kanállal. Szedjed a D vitamint, E vitamint és napi egy evõkanál O3-at, valamint 2×2 K2 vitamint ez nagyon fontos, mert segít leoldani az érfaláról a meglévõ lerakódást. Ha elegendõ O3-at szedsz akkor nem kell E vitamin.

A szív- és érrendszer jó állapotához elengedhetetlenül fontos a táplálkozásban az O3 és O6 helyes arányának megtalálása. Vannak jó zsírok és rossz zsírok. Az állati zsírokban lévõ O3 jobban hasznosul ? pl. a halakban lévõ. A zsírokban minél kevesebb transzzsírok legyenek, mint pl. a margarinban és a napraforgó olajban. Visszatérhetünk a sertés-, a kacsa- és a libazsírhoz, mert egészségesebbek az olajoknál. Az egyik legegészségesebb a kókuszzsír, mert az égési pontja nagyon magasan van, tehát hõ hatására a legkevésbé roncsolódik. Az extra szûz olíva olaj igazán nyersen fogyasztandó, meghal, ha hõkezelik.

A sófogyasztás csak a lakosság egy töredékénél oka a magas vérnyomásnak.

Rheumatoid artritis

Ez a betegség gyulladásos bélbetegségben szenvedõknél (cöliákia, colitis), vagy gluténérzékenyeknél 20%-os gyakorisággal fordul elõ.

A lektinek (fehérjék) ? babfélékben, tejben ? mérgezõek és a bélfalon átjutva gyulladást okoznak, még fõtt állapotban is. Tejmentes diétára a reumások jelentõs javulást mutattak. A gluténmentes diéta is jelentõs javulást eredményez (gabonafélék, gabona lisztek)

A saját példám is e tény valódiságát igazolja! ? a gabonafélék, a tej teljes elhagyása.

  • Cukorbetegség

A gluténérzékenység hajlamként már gyerekkorban is megjelenhet. Az I. típusú cukorbetegség gyerekkortól követett paleo táplálkozással megelõzhetõ. Kialakulhat e betegség ? hajlam esetén -, akár egy vírusos influenza szövõdményeként is. Ez azt jelzi, hogy a beteg szervezete nem tud megküzdeni a táplálékokkal elfogyasztott mérgezõ anyagokkal, és hajlam esetén inzulinrezisztencia alakulhat ki.

A II. típusú cukorbetegség szerzett betegség. A szervezet inzulinválasza hibás. Komoly szövõdményei vannak: fekélyesedés, vakság, végtagvesztés. A betegség kialakulásának okozói lehetnek: elhízás, irreálisan magas cukor és egyéb szénhidrátok fogyasztása, mozgásszegény életmód. Pszichés traumák is kiválthatják.

A saját példám is ennek paleoval való leküzdhetõségét bizonyítja! ? a cukor, a szénhidrátok mérséklése, sok mozgás.

  • Rák

Az O3 fogyasztása a mellrák, a petefészek-, a prosztata-, az emésztõrendszeri rák, a vizeletkiválasztó rendszert érintõ rákok, a pajzsmirigy rák kockázatát csökkentik.

A D3 vitaminnak is szignifikáns szerepe van a rák visszaszorításában. (1000-4000 NE; max. 10e NE) A D-vitamin szedéssel elejét lehet venni rákos állapot kialakulásának.

A közelmúlt egyik híre, hogy az európai lakosságnak mintegy 80%-ának alacsony a D-vitamin szintje. Ennek oka az éghajlati tényezõkön túl a városi élet, kevés természetes környezet.

A rák jól kezelhetõ un. ketogén diétával, pontosabban ketogénbe hajló paleo diétával. Az orvosi ketogén ? kizárólag zsír és fehérje fogyasztása szigorú orvosi felügyeletet igényel. A ketoacetiozis hatására a szénhidrátokkal nem támogatott zsírok fogyasztása nem táplálja a ráksejteket. A paleos ketogénben a zsír és fehérje mellett némi zöldség fogyasztása is szükséges. Sokan ezzel a diétával jó ütemben tudnak fogyni is. (hasonló – Atkins)

  • Pajzsmirigy alulmûködés és pajzsmirigy túlmûködés

A pajzsmirigy hibás mûködése mögött sokféle ok rejtõzik. Amennyiben táplálkozási szempontból vizsgáljuk a kérdést, akkor a gluténérzékenység áll a betegség mindkét formája mögött. A pajzsmirigybetegségek hátterében a jódhiányos ivóvíz is állhat, mely pl. közép-magyarországi viszonylatban tipikus.

A pajzsmirigy mûködésének befolyásolása táplálkozással

Az alulmûködõ pm.-esekre a paradicsomon kívül a keresztesvirágúak, benne a káposztafélék, továbbá a paprika fogyasztása sem ajánlott.

-         Sajnos a torma és a mustár is keresztes virágú!

-         Fõzve, sütve mindegyik keresztes (káposztaféle, retek stb.) fogyasztható!

Szója fehérje (pl., genisztein, daidzein) ? káros, a japánok fermentált, hosszan érlelt szóját esznek; nálunk különösen a húsárúkat turbózzák fel vele, mely rendkívül káros az egészségre

 A borsó, bab, hüvelyesek, zöldségeknél és gyümölcsöknél a quercetin, catekin, és a rutin, valamint a glutén (gliadinok) hatása: kapcsoltba hozható az autoimmun pajzsmirigy betegséggel, a Hashimotoval Forrása: búza, rozs, árpa, tönköly, és nem glutén-mentes zab. Félkész és kész ételekben nagyon gyakran bújtatottan megtalálható! ??

Az autoimmun betegségekben szenvedõknél nem ajánlott a paradicsom és a zöld paprika fogyasztása. Egyébként egészségesek jól érett vagy érett pûrésített-fõzött paradicsomot nyugodtan ehetnek.

  • SMS

Az immunrendszer megtámadja az idegrendszer mielinhüvelyét ? mozgászavar, bénulás, vakság, halál.

Kezelésében a D-vitaminnak van óriási szerepe. Délrõl Északra haladva a betegek száma növekszik. Paleo diéta

  • PCOS

Petefészek ciszta. Paleo táplálkozással gyógyul.

  • Endometrozis

Az endometriózisos betegeknél a méh nyálkahártyájának, más néven endometriumnak a kis darabjai valami ok miatt nem ürülnek ki a szervezetbõl, hanem más szövetekbe – leggyakrabban a petefészkekbe, a méhszalagokba és a bélfalba – ágyazódnak be. Menstruációkor – a méhnyálkahártyához hasonlóan – ezek is kilökõdnének, de nincs hová. A bevérzett szövetekbõl egészségre káros ciszták és hegek képzõdhetnek, valamint a különbözõ szervek között rostos összenövések keletkeznek. Paleo táplálkozással jól kezelhetõ. Az orvos fogamzásgátlóval kikapcsolja a petefészek mûködését. Autoimmun betegség.

Irritábilis bélszindróma és Chron-betegség ? tünetei pl. krónikus hasmenés, beszékelési fóbia, állandó hasfájás ? gluténmentes diétával kezelhetõ

  • Fejfájás, skizofrénia, migrén, epilepszia ? valamennyi betegség összefüggésbe hozható a gluténérzékenységgel
  • Lupus

A lupus tünetei

Bár az SLE gyakorlatilag minden szervet érinthet, mégis leggyakoribb célpontjai a bõr, a vesék, és a szív.

A betegségnek vannak olyan általános tünetei, mint a láz, gyengeség, rossz közérzet, fáradékonyság, testsúlyvesztés.

Leglátványosabbak a bõrtünetek az orrháton (ez a pillangó teste), és két oldalt az orr melletti arcterületeken (ezek a szárnyak). Az elváltozás napsugárzás vagy szoláriumozás hatására felerõsödik vagy kiújul.

A másik legjellegzetesebb bõrtünet az ún. discoid lupus – hámló, kerek, élénkpiros színû bõrkiemelkedés -, mely a test bármely részén elõfordulhat.

Felléphet még lupusban foltos hajhullás, a körmök körüli bõr vörös elszínezõdése, kialakulhatnak orr- és szájnyálkahártya-fekélyek, illetve nemcsak az arcra, hanem az egész bõrfelületre jellemzõ a fényérzékenység.

e) Paleos irányzatok (Szendi blogjáról)

  •  A diéta feltalálója Valter L. Voegtlin, gasztroenterológus, Lorain Cordain, Jaminet-házaspár, Rob Wolf ? ismert paleos kutatók
  • Magyarországon ? Szendi Gábor
    • Ketogén ? ezt az irányzatot különlegessége miatt érdemes kiemelni

A ketogén étrendet a paleolit szigorúbb formájaként is értelmezhetjük, még kevesebb szénhidráttal. Ilyenkor ketózis jön létre, amikor is a szervezet szénhidrát helyett zsírból kezd elõállítani energiát. Ez akkor jön létre, mikor a máj glikogén raktárai kiürülnek. (Ez nem a ketoacidózis, nem tévesztendõ össze!) Ha terápiás eszközként alkalmazzák,kalória- és folyadékcsökkentés is szerepel benne… A zsír-fehérje arány = 4:1 vagy 3:1 A napi megengedett szénhidrátmennyiség 20 g, de mindenféleképp kevesebb, mint 50g. Az ideális étrend kb. 88% zsírt, 10% fehérjét és 2% szénhidrátot tartalmaz.(ez kb. 100 éve ismert, epilepszia ellenes étrend) A ketogén étrend egyenletesen alacsony vércukorszintet biztosít. A megfelelõ energiaszint biztosításához azonban nagyon fontos betartani azt a szabályt, hogy a szénhidrátmegvonásból következõ kalóriacsökkenést pótolni kell több zsír fogyasztásával! Mivel a ketogén étrend nagyon kevés vitamint tartalmaz, különösen fontos mindenféle vitaminok pótlása.

Ajánlott táplálékok:

Korlátlanul fogyasztható:

Mindenfajta tõkehús: tehát marha, sertés, bárány, nyúl, vadhús stb.

  • kolbászfélék 1g/adag szénhidrát alatt
  • zsír
  • mindenfajta baromfi, csirke, pulyka, kacsa, liba stb.
  • mindenfajta tengeri és édesvízi hal, és egyéb: rákok, kagylók stb.
  • tojás

Mindennap ajánlott fogyasztani:

  •  Fél liternyi friss salátafélét, nyersen
  • 2,5 dl (nyersen mérve) egyéb zöldséget fõve, sütve
  • Napi 2,5 – 5 dl erõlevest.

Korlátozottan fogyasztható:

  • max. 10 dkg kemény, érett sajt
  • max. 6 db olajbogyó
  • egy fél avokádó
  • 4 ek. citromlé
  • Max 5 dkg (pár szem) héjas mag (dió, mandula stb)

Étrend-kiegészítõk: Kattints a linkre, és olvass tovább részleteket!

  • Vitaminok
  • C vitamin – kiemelten
  • D vitamin - kiemelten
  • Omega 3 zsírsav ? halolaj ? kiemelten
  • K2 ? kiemelten
  • Mg citrát por ? a jobb felszívódás érdekében

Altzheimer kór esetén a kurkuma (4-8 g/nap)

Ketogén diétára gyógyul

  • a köszvény,
  • a cukorbetegség,
  • az altzheimer kór,
  • az epilepszia,
  • a reumatoid artritisz és ízületi gyulladás,
    a pajzsmirigy betegségek, és az erõsen cukorfüggõ rák.

g) Paleo alapanyagok (PaleoVital)

Számunkra jó zsírok:

  • Sertészsír
  • Libazsír
  • Kacsazsír
  • Olajessimo ? magyar gyártó új olaja, melyben kitûnõ arányban van az O3 és az O6 aránya
  • Kókuszzsír (elsõsorban sütéshez, egyes édes krémekhez)
  • Hidegen sajtolt szûz olívaolaj ? sütésnél tönkremegy, de fõzelékek és saláták tetejére kiváló; régi receptjeim között találsz még olyant, ahol olívaolajat használtam, idõközben azonban én is ?okosodtam?
  • Tökmagolaj és egyéb magolajak ? ízesítéshez hidegen
  • Nagyon kevés vaj, inkább ghee, melyet otthon elõre nagyobb mennyiségben el lehet készíteni (lásd külön receptben)
  • Mogyoróvaj, dióvaj, mandulavaj ? kiváló édességek lehetnek ? a mag nagy sebességen és zsírosodásig történõ õrlésekor keletkezik a magból ?vaj?

 Lisztek:

A kezdõ paleosok örökzöld kérdése: Mit nevezünk a paleoban lisztnek? ? Válasz: A hidegen sajtolt magok õrleményeit- az õrölt pelleteket ? nevezzük liszteknek, egyéb magõrleményeket nem.

A pellet elõnyei:

Alig tartalmaznak szénhidrátot és azt is fõleg emészthetetlen rostok formájában

  1. Alig tartalmaznak Omega6 zsírsavat
  2. Az olaj hiányában sütéskor nem szabadulnak föl karcinogén anyagok, a magõrleményekbõl 110 fok felett karcinogének (rákkeltõ anyagok) szabadulnak fel
  3. A z õrölt magok zsírtartalma 40-60%, míg a hidegen sajtolt magok õrleménye csak 15-20% zsírt tartalmaz. A normál lisztek (zab/búza/kukorica?) csak kb 5% zsírt tartalmaznak. A hidegen préselt maglisztek így jobban hasonlítanak a hagyományos lisztekhez.
  4. Hogyan használd a pelletet? ? Sütéskor vedd figyelembe az alacsony zsírtartalmat, ezért kiegészítésként használj a paleoban hasznos zsírokat ? pl. jászvajat (gheet), kókuszzsírt, kacsa-, liba- és sertészsírt

Mit tegyél, ha nem jutsz hozzá pellethez?

  • Kevés magok õrleményébõl készült ételt fogyasszál!
  • Ha mégis a magok õrleményét használod, akkor feltétlenül egészítsd ki az étrendedet 0mega3-mal, elsõsorban halolaj formájában

Zabpehely, zabliszt ? zabpehelybõl lehet otthon õrölni, de lehet készen is kapni ? a zab csak kompromisszum! a paleoban, megtûrt amiatt, mert lassan felszívódó szénhidrát?

A paleo pelletek és az õrölt magok jellegzetességei

Diópellet és Dió õrleménye ? kiváló alapanyag, süteményekben és kenyerekben visszahozza a teljes kiõrlésû hagyományos kenyér ízvilágát

Kókuszliszt és Kókusz, kókuszreszelék ? remek alapanyag, a kókuszliszt nedvszívó képessége igen magas, átütõ íze miatt nem mindenki szereti

Mandulapellet és Mandula õrleménye ? a legjobb tulajdonsággal bíró alapanyag, közömbös és jól fûszerezhetõ alap íze van

Mákpellet és Mák õrleménye ? karakteres íze van

Mogyoró (bokron és fán termõ) ? speciális íz, süteményekhez kiváló

 Sárgabarack pellet ? most kaptam, még nem próbáltam

Tökmagpellet és Tökmag õrleménye ? lisztek harmadolására, negyedelésére ? karakteres íze miatt csak ízesítésre alkalmas

Szezámpellet, Szezámpehely  és Szezámmagliszt ? süteménybe jó alapanyag, paleocsintába a -pellet nem használható alapanyag; ha túl sokat teszünk az ételbe, akkor kesernyés lehet az íze; jó fûszerezéssel  közömbösíthetõ

Gesztenyeliszt ? talán a legsokoldalúbb alapanyag. Az egyetlen, ami visszatarthat, hogy mindenhez használd, az az édes íze (no meg az ára  ) Olaszország magas hegységeiben õsidõk óta gesztenyelisztet használtak, mert búzát nem tudtak termeszteni. Hajszálvékony palacsinta is készíthetõ belõle!

Amaránt pellet ? maga az amaránt, mint keserû fûféle nem paleo, de a belõle kivont olaj után fennmaradó szárazanyag már az. Kesernyés az íze, melyet sütéskor õrölt köménnyel érdemes elfedni.

Makadámdió liszt ? íze és felhasználása hasonló az amaránt lisztéhez.

 Õrölt alapanyagok ? õrlemények:

  • Kókusz, ha másként nem, de kókuszreszelék õrlésével mindig hozzá lehet jutni, és a legolcsóbbak egyike; a gond vele csak annyi, hogy némelykor telítõdünk a kókusz ízével
  • Szezámmag ? szezámmag õrleménye
  • Szezámpehely ? készen lehet kapni; én nagyon szeretem, viszont ha túl sokat teszünk az ételbe kesernyés lehet az íze; a kesernyés ízt sós ételekben õrölt köménnyel lehet közömbösíteni
  • Lenmag ? tojás nélküli sütéshez is, vagy tészták változatosabbá tételéhez, kiváló ragasztó hatása van; vízzel felöntve megduzzad
  • Mandula ? hántolt vagy hántolatlan mandula õrleménye, vagy malomipari termékként forgalmazott; semleges ízû, ezért kiválóan alkalmas mindenféle paleo kenyér, illetve paleos sütemény alapanyagának ? szezonális termék ugyan, de gyakorlatilag egész télen kapható
  • Dió ? a dió õrleménye; elõnyben vannak azok, akiknek saját fáik vannak, mert egyébként igen drága
  • Mák ? a mák õrleménye vagy malomipari termék
  • Tökmag ? hántolt tökmag õrleménye vagy malomipari termék; speciális karakteres íze miatt kevesen szeretik; a lisztek harmadolására vagy negyedelésére ? ízesítésre kiválóan alkalmas
  • Mogyoró ? õrölt (bokron termõ) házi mogyoró, mely elsõsorban süteménykészítésre alkalmas (A  fán termõ ? török mogyoró is elfogadott a paleoban, de Magyarországon nem termesztik.)
  • Az amerikai mogyoró, más néven földi mogyoró a paleoban tilos!
  • Zabpehely, zabliszt ? zabpehelybõl lehet otthon õrölni, de lehet készen is kapni ? a zab csak kompromisszum a paleoban, megtûrt amiatt, hogy lassan felszívódó szénhidrát
  • Utifûmaghéj ? Sokan használják a kenyerek vizes állagának megszüntetésére. Csak olyanoknak ajánlom, akik nem érzékenyek a hashajtó hatására.
  • Chia-mag ? A kenyerek vizes állagának megszüntetésére is lehet használni. Egyébként pudingok is készíthetõk a segítségével.

Tojás:

  • Folyamatosan nagyon sok tojásra van szükség ? önmagában való fogyasztáshoz, ételek sûrítéséhez, sütemények és kenyerek sütéséhez

 Húsfélék:

  • Érdemes a mélyhûtõben lehetõleg elõre darabolva, darálva, kiadagolva többféle húst tartani

 Zöldségek:

  • Friss zöldségek a hûtõben
  • Gyorsfagyasztott zöldségek a mélyhûtõben ? elõre darabolva, kiadagolva
  • Vöröshagymát, fokhagymát érdemes elõre nagyobb mennyiséget megpucolni, darabolni, és a mélyhûtõben tárolni -, amennyiben az életmódunk olyan, hogy általában gyorsan kell összeütnünk valamit
  • A paradicsom és a padlizsán, ha jól érett ? használható, de tudni kell, hogy autoimmun betegségben szenvedõknek, alul mûködõ pajzsmirigyeseknek nem ajánlott (fõve kompromisszum!)
  • Pritamin paprikából érdemes ízesítésre elõre krémeket készíteni
  • A szója nem paleo, mert hüvelyes növény ? kivétel lehet kompromisszumként az a fajta szója, melyet a japánok esznek. A japánok a szóját évekig érlelik ? fermentálják, és így már fogyasztásra alkalmas lesz. Sajnos nagyon sok termék, különösen a húsfélék tartalmaznak sok hozzáadott feldolgozatlan szóját ? pl. a virsli, az olcsó kötözött sonkák stb.

 Gyümölcsök:

  • Idénynek megfelelõen friss gyümölcsök
  • Gyorsfagyasztott vagy idényben mélyhûtõbe eltett gyümölcsök
  • A cukor nélkül készített lekvárok és kompótok a fõzés miatt csak kompromisszumnak számítanak a paleoban

 ?Tejtermékek?:

  • Kókusztej ? sokféle konzerv és por alakú kiszerelésben kapható, készíthetõ házilag is
  • Létezik kókusztejszín ? Cocomas (a legjobb áron kapható)
  • Mandulatej ? lehet házilag készíteni (én még soha nem csináltam)
  • Kesudiótej ? kiváló minõségû tej, a tehéntejre leginkább hasonlít az íze
  • Rizstej, szójatej ? nem paleo tejek
  • Vaj ? csak nagyon kis mennyiségben, inkább ghee, mely 100% paleo (lásd a zsíroknál is!)
  • Kemény sajt ? Parmezán, Cheddar, Cheshire, Gruyére; félkemény ugyan, de erõsen kompromisszumként ? használjuk a Trappistát, az Ementálit stb.

 Fûszerek:

  • Korlátlanul használhatóak és érdemes elszakadni a hagyományos magyar fûszerezéstõl ? a só, bors, paprika alkalmazásától, ezért tartsunk otthon sokféle fûszert; ilyen nagy felfedezésem pl a gyömbér vagy a kurkuma. Bátran kísérletezz!

 Édesítõszerek:

  • Stevia ? magyar nevén jázminpakóca (cserjeféle) ? lehet kapni szárított levél, folyadék, por és tabletta formában; a leveles formát régen használtam pl. paradicsommártás ízesítésére, tehát olyan ételbe, ahol mindegy, hogy megszínezi-e; folyékony formájának sajnos egy speciális mellékíze van, ezért sokan nem szeretjük, de van olyan, akit ez nem zavar; a stevia por nekem nagyon bevált, mert már nincs intenzív mellékíze ? kivonták belõle, és szerintem süteményekben sokkal jobb használni, mint a nyírfacukrot, mert a xukortól a sütemény tésztája inkább folyós lesz; a stevia tabletta kiváló kávéba, teába, ha valaki igényli az édes ízt
  • Nyírfacukor ? többféle néven forgalmazzák, mint pl. xukor, xylitol stb.; lehet belõle akár porxukrot õrölni; legszívesebben sütemények dizájnosítására használom; vigyázni kell, mert különösen kezdetben hashajtó hatása van; a szervezet lassan megszokja; háziállatoknak ? kutyáknak pl. kimondottan ártalmas, mert nem tudják megemészteni; a Xukor0 (xukor zéro)-nak nincs hashajtó hatása
  • A tiszta sacharin paleo, csak jól nézd meg a dobozt, hogy valóban kizárólag sacharin legyen az édesítõben
  • Méz ? kis mennyiségben használható kompromisszum
  • Az eritrit vagy eritritol egy természetes cukoralkohol, mely gyümölcsökben (pl. körte, dinnye, szõlõ) is elõfordul. Kinézetre és ízre nagyon hasonlít a cukorra, de a cukorra jellemzõ mellékhatások nélkül. Teljesen kalóriamentes (0 kcal/100g)
  • Kókuszvirág cukor ? paleo voltát vitatják; én használom karamellizálásra

 Torták vagy sós készítmények bevonására, sûrítésére:

  • Zselatin lap vagy por
  • Agar-agar ? remekül használható zselírozásra (meglehetõsen drága!)
  • Nyílgyökér ? kompromisszum ? kenyér lazítására lehet használni

h) Paleo és mozgás ? kornak, erõnlétnek megfelelõen, az állóképesség növelhetõ, paleo és sport

i) A legfontosabb vitaminok ? D (1000-3000 ? 10e) , K2, C (1000-3000/nap), O3 korlátlan, kerüld a multivitaminokat


Folytats a blogon ... paleovital.hu/?p=21620

sponsored links

Keres?s