Konyári Pince - Balatonlelle

2014-07-09

sponsored links

A Balaton déli partján, Somogy megye északi részén fekszik, Zamárditól Balatonkeresztúrig, dél felé Andocs és Tab vonaláig. Szintén ehhez a borvidékhez tartozik a Balatonkeresztúrtól délre fekvõ Kéthely és Marcali között elterülõ szõlõvidék. Klímája enyhének, bizonyos években, kifejezetten melegnek mondható. A napsütéses órák száma átlagosan eléri az évi 1950- 2000 órát, az átlagos csapadék mennyiség 600- 800 mm között van. Nem jellemzõek a kiugróan magas, vagy alacsony hõmérsékleti értékek, így az évjáratok közötti ingadozás viszonylag csekély.
Alapkõzete agyagos-homokos üledék, melyeket a Pannon-tó rakott le. Ezt késõbb negyedidõszaki lösz fedte be. Ezen alakult ki a szõlõtermesztésnek ma jó alapot nyújtó lejtõlösz és vályogtalaj. Önálló szelekcióban ma a balatonboglári, szõlõskislaki, szõlõsgyöröki, kõröshegyi, sinai- hegyi borokat ismerhetjük.
A borvidék hagyományosan mind fehér, mind vörösbort szõlõknek kedvelt termõhelye volt. Mára a fehér szõlõk aránya nagyobb: Királylányka, Chardonnay, Zöld veltelini rendelkeznek a legnagyobb területtel. A kékszõlõk között a Merlotnak, és a Kékfrankosnak legnagyobb az aránya.

Konyári Pincészet - Konyári János
Balatonlelle
Konyári János az 1990-es évek elején a legelsõk között jelent meg a piacon palackozott boraival.  Magyarországon állítólag õ volt az elsõ, aki a barrikhordós érlelést alkalmazta. A barrikolás mûvészetén túl azt is elsõként bizonyította be, hogy a Dél-Balatonon is lehet kékszõlõbõl csúcsborokat készíteni. Barrik érlelésû, 1990-es évjáratú Cabernet Sauvignon-ja nemcsak a Foodapest-VinAgora nagyaranyát, hanem a fogyasztók bizalmát is elnyerte.
A Konyári Pince jelenleg 25 hektáron gazdálkodik, évente körülbelül 110-140 ezer palackot forgalmaz. Ültetvényeik a környék jobb fekvéseiben találhatók. A birtok egyik ékköve, az 1757-ben épített téglaboltozatos pince, a balatonlellei Kishegyen található, ahol a szõlõmûvelés és borkészítés hagyománya 800 éves múltra tekint vissza.
Konyári János utánpótlásról is idõben gondoskodott. Fia, Dániel, 2000-ben diplomázott, talán nem véletlen, a barrikhordós érlelésbõl írta szakdolgozatát. Az egyetem után bejárta a fél borvilágot, Dél-Afrikában, Portugáliában, Kaliforniában és Új-Zélandon tanulmányozta a borkészítés technológiáit. A Konyári Pince borai ma már apa és fia közös alkotásai.
Sigillum Loliense névre hallgató fehér és vörös küvéjük, melyek minden évjáratban a kiváló minõség és a kedvezõ ár házasításai, Lelle egykori pecsétjérõl (Sigillum Loliense=Lellei pecsét) kapták a nevüket, a pecsétrõl, amely már évszázadokkal ezelõtt is karózott szõlõt ábrázolt.
A bordeaux-i fajtákból építkezõ vörös Loliense mellett 100%-ban merlot-ból készítik a fajta igazi teltségét és bársonyosságát megmutató Sessiot, 2008 decemberében pedig egy csúcsborral, a két cabernet házasításából született Pávával jelentkeztek, amely a kóstolók egybehangzó véleménye szerint a modernkori magyar borászat egyik legszebb és legelegánsabb tétele. Konyári János 2008-ban elnyerte az Év Bortermelõje-díjat. 
Szõlõfajták: Merlot 25%, Kékfrankos 25%, Cabernet franc 12%, Cabernet sauvignon 12%, a fennmaradó mintegy 30 % Olaszrizling, Hárslevelû, Sauvignon blanc és Chardonnay
Ültetvények: Össz. 25 hektár, ebbõl az Öreg-hegyen 7 ha, az Országúti-dûlõben 4 ha, a Puposban 1,5 ha, a Sínai-hegyen 2,5 ha, a János-hegyen 2,5 ha
 

Folytats a blogon ... solierwinefood.blogspot.com/2014/07/k...

sponsored links

Keres?s