Az elsõ idei esküvõm... 1.rész

2014-06-06

sponsored links

 
No, nem az enyém, bár azt is szívesen ismételném, természetesen változatlan szereposztással.  :)
Hanem az elsõ idei esküvõ, ahova az ifjú pár kívánságára én készíthettem el a tortát... pontosabban tortákat és cupcakeket, hiszen egy  szép, vintage stílusú desszertasztalt képzeltünk, ahol a fõtorta a menyasszony ruháját idézte, a figurák egy antikolt, fehér vintage dobozkán ültek és mindezt kiegészítették a gyönyörû csipkepapírba bújtatott mini sütik.



Mindezt rengeteg egyeztetés, ötletelés és részemrõl (is) nagy-nagy izgalom elõzte meg, mert ez egy egyszeri, pótolhatatlan alkalom, aminek akkor és ott kell tökéletesen sikerülnie tortástul, mindenestül.

A nagy sütögetés már a nagy nap elõtti héten kezdetét vette, ugyanis a vendégek névre szóló csomagolásban az alábbi, szintén vintage stílusú kekszeket kaptak ajándékba, amik egyúttal ültetõ kekszként jelezték, hogy ki hol foglalhat helyet.

 
 
 
Fûszeres keksz receptjét itt találjátok: 
 
Szintén elõre dolgoztam a figurákkal. A nászpár ezúttal nem ünnepi, hanem laza hétköznapi ruhába öltözött és közéjük kuporodott a házi kedvenc is,  egy koromfekete labrador. Fázisfotókkal nem szolgálhatok, mert éppen elég volt arra koncentrálni, hogy helyes figurák szülessenek az ujjaim közt, nemhogy még fotózzam is közben az egyes lépéseket. :-/
A cukormassza a szokásos Carlos Lischetti féle volt, kevéske unideccel keverve, hogy ne száradjon már formázás közben, mert egy repedezett térd nem túl szexi külsõt kölcsönzött volna a menyasszonynak.

 
Következzenek a torták.
 
A vintage dobozka egy vaníliás piskótába töltött citromos túrókrémet és friss eperszeleteket rejtett magában.
A vaníliás piskóta receptjét itt találjátok:
 
A túrókrémet ezúttal 50 dkg túróból, 4-5 dl tejszínbõl (hab formájában), 3 zacskó vaníliás cukorból és 2 citrom héjából és levébõl kevertem ki... ha jól emlékszem. ;) Kóstolgatni mindig kell, amúgy is "ízlések és pofonok", szóval az ízesítõ anyagokat úgyis mindenki a saját kénye-kedve szerint porciózza.
 
A tortát a biztonság kedvéért most cukorral és vanília kivonattal ízesített, kihabosított vajkrémmel kentem körbe, a lehetõ legvékonyabban. 



A nagy kedvenc a fõtorta volt. Igyekeztem a díszítésével a menyasszonyi ruhát idézni és a visszajelzések alapján ez jól is sikerült. :)

Az alsó szint a jól bevált Trüffeltorta volt minden extra nélkül. Na jó, azért némi csokidarabkával igyekeztem kicsit feldobni... recept szintén a fenti linken.
A trüffelkrém: 5 dl tejszín felfõzve, 40 dkg jó minõségû, finom csokoládé beleolvasztva, amit aztán átturmixolunk, egy éjszakán át a hûtõben pihentetjük, majd kihabosítjuk. Kivéve egy részét, amit ganache-ként felhasználunk a torta körbekenésére.
 
És ami még nem volt, itt a blogon legalábbis...

Eszterházy torta, ami a felsõ szintet alkotta.

Tészta hozzávalói
10 db tojásfehérje
22 dkg kristálycukor
20 dkg darált mandula és/ vagy dió
8 dkg liszt
(8 dkg olvasztott vaj, de ez elhagyható)

Az eredeti recept szerint mandulát kell használni, azonban a cukrászdák jelentõs része dióval készíti, mert az olcsóbb. Íz szempontjából szerintem mindegyikkel finom, de akár keverhetjük is, ahogy én tettem.

A vásárlás során 15 dkg-os kiszerelésû darált mandulához jutottam, így a maradék 5 dkg-ot dióval pótoltam, pláne, hogy rengeteg diónk van mindig, mert a családban több helyen is terem. Sõt, elárulom elõre, hogy a krémbe is tettem, noha az eredeti recept szerint az csupán tejszínhabbal lazított pudingkrém. Na, de errõl majd késõbb.

Szóval, a tojásfehérjébõl habot verünk, de mielõtt még kemény lesz, hozzáadjuk a cukrot és folytatjuk a keverést, míg kemény hab lesz belõle. Ebbe forgatjuk bele óvatos, körkörös mozdulatokkal a darált mandulával/ dióval elkevert lisztet. Szilikonos sütõpapírokon szénceruzával berajzolunk 6 db egyenlõ kört (kívülrõl rajzoljuk körbe a szükséges formát, lehet 17-21 cm átmérõjû) és bizony így, laponként sütjük meg elõmelegített sütõben, 180-190°C-on kb. 15 perc alatt. Utána azonnal alá kell vágni, mert különben nem nagyon tudjuk egyben leszedni a sütõpapírról. Hagyjuk kihûlni, majd betölthetjük, vagy laponként csomagolva betehetjük a hûtõbe másnapig.

Bevallom, hogy a krémet a magam módján kotyvasztottam. Ugyanis ha már puding kell, viszont maradt rengeteg tojássárgája, akkor nehogy már porból készítsek pudingot. Így jutott eszembe az angolkrém, ami egy kiváló alap lehet. Találtam is egy remek receptet az ApróSéf oldalán, persze kicsit módosítottam.

Angolkrém:
3 dl tejszín
60 g tojássárga
30 g kristálycukor
1 vaníliarúd kikapart belseje


2-3 db lapzselatin
4-5 dl tejszín
2-3 ek. darált dió

Fõzzük fel a tejszínt. Hõkiegyenlítéssel adjuk hozzá a forró tejszínhez a cukorral és vaníliával habosra kevert tojássárgát, majd vízgõzön melegítsük 82/84°C-ig (amíg besûrûsödik... alig 40-45 perc alatt ;). Kevergessük gyakran, illetve ellenõrizzük, hogy ne bugyogjon alatta a víz, csak gyöngyözzön. Ez idáig az eredeti angolkrém.

Ha megvan ez az alap, a hideg vízben 5 percig hidratált, kinyomkodott lapzselatinokat beletesszük, elkeverjük benne, majd a keveréket 30°C-ra visszahûtve, átszûrjük. Üvegedényben, lezárva tárolhatjuk akár másnapig, amikor is tejszínhabbal fellazítjuk.
Itt csavartam még egyet az Eszterházyn, ugyanis ebbe a finom, vaníliás, fellazított pudingkrémbe beleszórtam még 2-3 ek. darált diót és így egy diótortába is illõ mennyei krémet kaptam.

Kicsit aggódtam, hogy a tésztával együtt vajon milyen lesz a komplex ízhatása, mert ezt nem állt módomban megkóstolni. Szerencsére a madarak azt csicseregték, hogy nagyon-nagyon finom Eszterházy tortára sikeredett. Így már bátran ajánlom Nektek is!



  
 A 2. részben jönnek majd a cupcakek, egy csodálatos lemon curd recepttel és a levendulás trüffelkrémmel.
 
 
 

Folytats a blogon ... bombolone.blogspot.com/2014/06/az-els...

sponsored links

Keres?s