Birsalmás-diós pite (sütõtökös pite)

2017-10-09

sponsored links

Meggyõzõdésem, hogy a fõzés mûvészet, ugyanolyan nemes mûvészet, mint a festészet vagy a költészet. Csak azért becsülik le, mert nem maradandó az alkotás.

(Kazuo Ishiguro: A dombok halvány képe)




Egy igazi hamisítatlan, õszi pite. Gizus receptje alapján csináltam (köszönöm szépen!), de ahogy az lenni szokott, készítés közben folyamatosan alakult. Hiába, a konyha a mágia, a mûvészet helye.

Hozzávalók egy 26-28 cm-es piteformához:
az almapüréhez:
40 dkg birsalma (hámozás, darabolás után, tisztán ennyi)
15 dkg vegyes virágméz
2 púpos evõkanál világosbarna nádcukor
2 evõkanál vaníliás cukor
csipet só
1 teáskanál õrölt fahéj
1 késhegynyi õrölt szegfûszeg (vagy 4 db egészben, amit késõbb eltávolítunk)
2 zöld kardamomnak a frissen porított magjai
a tésztához:
25 dkg liszt
10 dkg durvára vágott dió
12 dkg hideg vaj kockázva
1 tojás
2 evõkanál víz (körülbelül, amennyivel összeáll a tészta)
1 csapott mokkáskanál só
a töltelékhez:
a turmixolt almapüré
25 dkg mascarpone
1 dl sûrû tejföl
2 tojás
2 csapott evõkanál étkezési keményítõ
10 dkg világosbarna nádcukor
csipet só

Elõször a pürét készítjük el: az almákat hámozzuk, kockázzuk, és a mézzel, cukorral, sóval, vaníliás cukorral és fûszerekkel addig fõzzük, amíg pürészerû lesz, vagyis minden folyadékot elfõ és lekvárra hasonlít - a birs ilyen, szétfõ. Ezután, hogy igazán krémes legyen, pürésítjük vagy botmixerrel, vagy turmixgépben. Hagyjuk hûlni.
Összeállítjuk a tésztát. A diót durvára vágjuk, de túl nagy darabok ne maradjanak benne, mert nehéz lesz kinyújtani a tésztát. A lisztet elkeverjük a sóval, hozzáadjuk a hideg, kockázott vajat, amit elmorzsolunk benne, majd hozzáadjuk a tojást is, a diót is, és összegyúrjuk. Mikor már kezd összeállni, adhatunk hozzá 1-2 kanál vizet is, mert ekkor érezzük meg, kell-e bele. Ne legyen kemény a tészta, de túl lágy sem, nekem 2 evõkanál vizet vett még fel.
Ne gyúrjuk agyon a tésztát, mert nem lesz porhanyós késõbb, szóval épp csak dolgozzuk össze, tegyük folpackba és be a hûtõbe legalább egy órára, hogy visszahûljön benne a vaj.
Ha már hûlt eleget a tészta, elkészítjük a teljes tölteléket: a mascarponét a tejföllel simára keverjük kézi robotgéppel, majd hozzákeverjük az almapürét is, a plusz cukrot is, a keményítõt is, és kóstoljuk meg: ha kell bele még csipet só, vagy akár a szánk íze szerint cukor, most még pótolhatjuk.
Begyújtjuk a sütõt olyan 140-150 fokra.
A tésztát úgy vágjuk ketté, hogy kétharmad-egyharmad legyen körülbelül. A nagyobbat jó vékonyra nyújtjuk, és a vajazott, lisztezett piteformába tesszük a sodrófa segítségével. Megszurkáljuk villával, hogy ne púposodjon sülésnél. Beleönjük az almás krémet, majd tetszõlegesen mintázva megdíszítjük a tetejét a tészta kisebbik felével. Ha valaki teljesen beborítaná tésztával a pite tetejét is, akkor Gizus receptje alapján 30 dkg liszttel csinálja a tésztát. 
Sütõbe tesszük és 45-50 percig sütjük. Teljes kihûlés után szeleteljük és tálaljuk. Tálalás: egy nagy pizzástányérat ráteszünk a pitére, és óvatosan fejre fordítjuk, majd rátesszük azt a tálat, amiben kínálni szeretnénk, és ismét óvatosan fejre fordítjuk. Kis zsönglõrmutatvány, de ha félünk tõle, szeleteljük a piteformában, oszt kész. ?

Tipp: Ugyanez a recept kiválóan mûködik sütõtökpürével is.

Nagyon finom, krémes töltelék, ropogós, diós tészta. Bevallom, nekem az almás pite - a klasszikus - sosem tud lekeveredni a süti TOP10 lista legelejérõl. Vagyis imádom, talán a legkedvencebb süteményem, még a tiramisut is megelõzi, pedig azért is odavagyok. ? Szóval, ez a pite nagyon finom, viszont a mascarpone jelentõsen lágyítja az alma ízét... Tehát azok fogják nagyon szeretni, akik nem rajonganak annyira a brutálalmás sütikért. 
És próbáljátok ki sütõtökkel, mert szerintem azzal is isteni lenne.

Folytats a blogon ... szellemafazekban.blogspot.com/2017/10...

sponsored links

Keres?s